Technical Team Lead (PHP development)

Webventure Interactive SRL

Noul coleg va conduce Echipa Web (Laravel, Angular/Vue.js/React) si va lucra strans cu celelalte echipe din companie:

  • Echipa Mobile (iOS si Android native)
  • Echipa Blockchain (node.js si Solidity)
  • Echipa Big data / enterprise search (Elastic Search)

pentru dezvoltarea de proiecte complexe, multidisciplinare.

Cerințe

Experienta: peste 6 ani in pozitii de web development, 2-3 ani de experienta ca Technical Team Lead fiind un plus

Competente tehnice:

  • PHP Object Oriented, cunoasterea unui framework: Laravel / Symfony
  • HTML, CSS
  • MySQL, PostgreSql, MS SQL Server, NoSql (MongoDB, ElasticSearch sau similar)
  • Dezvoltare in arhitectura Model View Controller
  • JavaScript, AJAX si JQuery
  • Apache 2
  • Git
  • Experienta puternica in proiectarea sistemelor complexe, folosind diverse tehnologii atat hardware cat si software
  • Experienta cu diferite metodologii de implementare a sistemelor IT
  • Cunostinte foarte bune despre framework-uri si tehnologii de integrare (REST, SOAP, Sockets si Web Sockets)
  • Cunostinte bune despre hardware si diferite sisteme de operare pentru sisteme enterprise (Linux/Unix, Windows Server)
  • Cunostinte bune despre securitatea in IT si tehnologii de comunicare

Limbi straine:

  • Limba engleza: nivel avansat

Soft skills:

  • Proactiv, identifica probleme si propune solutii, mereu aflat in proces de dezvoltare profesionala si personala
  • Abilitatea de a-si prezenta in mod clar ideile si propunerile
  • Analitic, atent la detalii, ordonat in gandire
  • Comunicativ, lucreaza bine in echipa

Responsabilități

  • Asigura suportul tehnic intre echipa de pre-sales si echipa de sales
  • Identifica cele mai adecvate solutii tehnice si comerciale
  • Asigura schimbul de bune practici si consulta clientii pe toata durata proiectului
  • Elaboreaza documentatia de proiectare si ofertele tehnice potrivite cu cerintele clientului
  • Asista echipa de vanzari in timpul reuniunilor si prezentarilor
  • Mentine si dezvolta relatii cu partenerii si furnizorii companiei, ca un pas tehnic preliminar in procesele de sales si pre-sales.
  • Participa la intalnirile echipei de vanzari, sustine echipa de vanzari in promovarea oportunitatilor de vanzare si analizeaza dosarele de licitatie
  • Se mentine la curent cu ultimele tehnologii si produse din domeniul sau de expertiza si pastreaza un nivel ridicat de interes pentru produse si tehnologii inovatoare
  • Furnizeaza documente de bune practici si solutii "3rd Party" alternative ca parte a documentului de design functional
  • Creaza documentele de specificatii tehnice
  • Conduce eforturile UAT
  • Participa la intalnirile de proiect cu clientul si le conduce in caz de nevoie
  • Participa la proiectele interne conform cerintelor
  • Efectueaza revizuire de cod
  • Scrie cod in anumite situatii, de exemplu la inceputul proiectelor pentru a crea baza noilor platforme, sau in caz de probleme de performanta.

Detalii

Technologii

  • PHP
  • Laravel / Symfony
  • HTML, CSS
  • MySQL, PostgreSql, MS SQL Server, NoSql
  • JavaScript, AJAX, JQuery
projects
schedule

Program

Programul obisnuit este 09:00 - 18:00, luand in calcul 1 ora de pauza de masa si de relaxare. Programul este flexibil, incepem ziua undeva intre 08:30 si 10:30 si o finalizam dupa 8 ore plus timpul petrecut in pauze.

Pauzele le petrecem la locul de luat masa, in Parcul Cismigiu sau in play room-ul dotat cu masa de ping-pong, masa de fussball si board games.

Superior ierarhic

CTO

Webventure Development este o companie de software development care abordeaz? proiecte variate si provocatoare pentru clienti locali si internationali. Suntem structurati pe 4 echipe de dezvoltare, organizate pe tehnologii: mobile (iOS si Android native), web development (Laravel, Angular/Vue.js/React), blockchain development (node.js si Solidity) si big data / enterprise search (Elastic Search). Echipele de proiect de obicei sunt interdisciplinare, de cele mai multe ori proiectele au componente multiple.

Ca si domenii acoperite de proiecte, relevante ca si complexitate sunt:

  • new tech - web 3.0 - de mai bine de 1 an lucram mult cu blockchain pentru new coins, crypto exchanges, payment processors, ICOs si alte proiecte foarte indraznete si avantgardiste. Suntem prima si inca singura companie romaneasca si printre putinele din Europa care activeaza in zona asta, cu un istoric relevant de proiecte implementate;
  • media si publishing mobile apps;
  • solutii de Single Sign On si User Tracking & Analytics.
  • fintech - web in cea mai mare parte, dar si Chrome Apps cu client side JavaScript development;
  • print industrial - solutii B2B de cloud printing.

De ce ai vrea sa faci echipa cu noi:

  • Pentru ca punem pasiune in tot ceea ce facem
  • Pentru ca atmosfera de lucru este relaxata si provocatoare in acelasi timp
  • Pentru ca mediul antreprenorial ofera conditiile participarii intregii echipe la decizii tehnologice importante cu ajutorul unui proces decizional dinamic
  • Pentru ca aici ai posibilitatea sa lucrezi pe proiecte din cele mai interesante si variate, folosind tehnologii de pionierat
  • Pentru ca organizam traininguri interne, prin care fiecare membru al echipei are ocazia atat sa sustina prezentari cat si sa absoarba accelerat din paletarul de cunostinte ale celorlalti colegi
  • Pentru ca pretuim rezultatele muncii noastre si punem accent pe calitate si pe standardizare
  • Pentru ca oferim colegilor nostri acces la traininguri externe si certificari platite de companie
  • Pentru ca avem birourile in centru, usor accesibil cu toate mijloacele de transport.

Locația biroului

Strada Gheorghe Lazar nr. 15, Sector 1, Bucuresti

office eat

Unde se mănâncă

Osteria Romana

Burgheria Stirbey

Tulin Restaurant

KFC si McDonalds Kogalniceanu

De obicei, comandam pranzul la birou.

Salariu

Salariul va fi discutat in timpul primului interviu.

Extra beneficii

  • Bonuri de masa
  • Abonament privat de sanatate
  • Card 7card
  • Training-uri la cerere sau ca parte din planul individual de imbunatatire a competentelor
  • Resurse tehnice la discretie (biblioteca de documentatie hard copy si electronica)
  • Participarea la evenimente

( nu este necesară crearea unui cont )

Pașii procesului de recrutare

  • Pasul 1

    Aplici incarcand un fisier cu CV-ul tau

  • Pasul 2

    Te contactam si stabilim un interviu

  • Pasul 3

    Ne intalnim pentru primul interviu

  • Pasul 4

    Urmeaza interviul tehnic ce poate include si o testare (rezolvabila acasa sau in timpul interviului)

  • Pasul 5

    Iti facem o oferta

  • Pasul 6

    Daca totul e in regula, esti angajat si binevenit printre noi!